Wideoinformator Gminy Rzepin - Zapraszamy na odcinek podsumowujący 2017 rok.
Wigilia bożonarodzeniowa to magiczny czas. Ta obchodzona przez mieszkańców Rzepina zgromadziła na Placu Ratuszowym tłumy. Uroczystego otwarcia dokonali Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis oraz Proboszcz ks. Kan. Stanisław Wencel. Po wspólnej modlitwie, Mieszkańcy łamiąc się opłatkiem składali sobie najserdeczniejsze życzenia. Podczas Wigilii na jarmarku można było zakupić m.in. bożonarodzeniowe ozdoby , skosztować wigilijnych potraw m.in. barszczu, krokietów, pierogów czy śledzika. Wśród tłumów spacerowali przedstawiciele klasy wojskowej częstując przybyłych słodkościami. Na scenie, na której w świąteczny klimat wprowadzał Elf, Pani Bąbka oraz wesołe choinki, można było zobaczyć występy grupy starszaków z rzepińskich Przedszkoli oraz występ Scholi Parafialnej. Nie zabrakło również wizyty Świętego Mikołaja, który jak co roku zaskoczył wszystkich i przybył wojskowym pojazdem typu „Rosomak”. Wspólnym śpiewom i tańcom nie było końca.
9.listopada na Placu Ratuszowym w Rzepinie odbyło się uroczyste ślubowanie I klasy wojskowej Liceum Ogólnokształcącego w Rzepinie.Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą celebrował Ksiądz Biskup Stefan Regmunt. Po mszy wszyscy uczestnicy udali się na Plac przed Ratuszem, gdzie rozpoczął się uroczysty apel z wojskowym ślubowaniem. Swoją obecnością mundurowych uczniów zaszczycili między innymi Dowódca Generalny Rodzaju Sił Zbrojnych generał dywizji Jarosław Mika, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, jak również przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, ale przede wszystkim rodziny, najbliżsi i przyjaciele uczniów oraz licznie zebrani mieszkańcy miasta. Gospodarzem uroczystości był Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis. Uroczystość uświetniła asysta honorowa wystawiona przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną oraz Orkiestra Wojskowa z Żagania.
W minioną sobotę – 4 listopada, odbył się „I Bieg św. Huberta w Puszczy Rzepińskiej”, którego organizatorami byli: Gmina Rzepin, Technikum Leśne w Starościnie oraz Nadleśnictwo Rzepin. Trasa biegu wynosiła 10 km i biegła przez Starościn oraz część Rzepina. Mimo, iż imprezę tego rodzaju zorganizowano po raz pierwszy, to frekwencja – zarówno podczas biegu dzieci, jak i dorosłych, bardzo mile zaskoczyła organizatorów. Dodatkowo piękna, jesienna pogoda sprawiła, że pokibicować i wspierać zawodników przyszły też osoby, które nie brały udziału w zawodach. O godz. 10.45 rozpoczęła się konkurencja dla najmłodszych, którzy mieli do pokonania dość skomplikowany tor przeszkód. Po tej konkurencji na wszystkich uczestników czekały drobne upominki oraz zdrowy i pożywny poczęstunek przygotowany przez Catering Dietetyczny „Zdrowe!”. Główny bieg – dla dorosłych wystartował punktualnie o godz. 12.00. Impreza zakończyła się mszą odpustową w koście pw. Św. Huberta w Starościnie.
W tym roku Dożynki Gminne odbyły się w sobotę 9 września we wsi Drzeńsko. Obchody tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta. Po niej korowód z wieńcami dożynkowymi w uroczystej asyście orkiestry dętej dotarł na plac przy boisku sportowym, gdzie przeprowadzony został ceremoniał dożynkowy. Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis przywitał przybyłych gości, następnie podziękował wszystkim rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Przeprowadzono także konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najpiękniejsze stoisko oraz konkurencje sportowe. Podczas części artystycznej na dożynkowej scenie zaprezentował się chór „Wrzosy”, kapela „Kaziuki”, Orkiestra Dęta OSP Siedlice z Gorzowa Wlkp., dzieci z Zespołu Szkół w Kowalowie oraz w pokazie zumby dzieci z Serbowa. Całość zwieńczył koncert Sławomira, który był gwiazdą wieczoru. Tegoroczne Dożynki Gminne były finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Euroregion Pro Europa Viadrina, BB-PL Interreg VA 2014-2020 oraz budżetu państwa.
W poniedziałek 4. września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Szkół w Rzepinie, które zaczęło się od Mszy Świętej w Kościele Parafialnym. Dyrektor szkoły Ewa Winiarczyk serdecznie powitała po wakacjach wszystkich uczniów, którym życzyła sukcesów w nowym roku szkolnym i radości ze zdobywania wiedzy, nauczycielom życzyła natomiast satysfakcji z wykonywanej pracy a rodzicom radości i dumy ze swoich dzieci. Nowa Dyrektor przedstawiła również swoje zastępczynie, którymi są: Elżbieta Kołosza, Sylwia Kucharczyk oraz Beata Krynicka. Choć szkolne korytarze są jeszcze puste, to przed uczniami ciężkie dziesięć miesięcy nauki i systematycznej pracy nad sobą. Wszystkim, którzy ruszyli do szkół życzymy powodzenia, wytrwałości i samych dobrych stopni w nowym roku szkolnym!
Dobiegła końca przebudowa ulicy Sienkiewicza w Rzepinie. W ramach inwestycji została poszerzona jezdnia, wykonano nową dwuwarstwową nawierzchnię asfaltową, przebudowano zjazdy na posesje, wymieniono krawężniki oraz kostkę chodnikową, uregulowano studzienki, a także wybudowano nowy ciąg pieszy oraz infrastrukturę pozwalającą na prawidłowy odbiór wód opadowych. Dodatkowo w ramach prac interwencyjnych został uporządkowany i zagospodarowany pas zieleni oraz powstał łącznik pieszy pomiędzy ulicami Kolejową i Sienkiewicza. Koszt tej inwestycji to 311 258,88 zł brutto i został on w całości pokryty ze środków budżetu Gminy. Do prac dołączył się również ZDW w Zielonej Górze, który w ramach dobrej współpracy z Gminą Rzepin sfinansował wymianę nawierzchni bitumicznej oraz remont chodnika w obrębie skrzyżowania ul. Sienkiewicza z drogą wojewódzką nr 137 (ul. Słowackiego). Obydwa zadania powinny znacząco poprawić bezpieczeństwo i komfort użytkowników tych dróg, w szczególności pieszych.
Dni Puszczy Rzepińskiej w 2017 r., tak jak w ubiegłych latach obfitowały w szereg ciekawych wydarzeń, imprez i rozgrywek sportowych, z których każdy zainteresowany mieszkaniec naszej Gminy mógł swobodnie skorzystać.
Zaproszenie na Finał Dni Puszczy Rzepińskiej - 01.07.2017r.
26 maja na boisku piłkarskim przy ulicy Lipowej w Rzepinie odbyły się Półfinały Wojewódzkie „Gimnazjady” Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w piłce nożnej dziewcząt. W zawodach wystartowało dziewięć zespołów, które wcześniej w swoich powiatach, wywalczyły sobie prawo udziału w tych rozgrywkach. Gościliśmy dwie drużyny z Gorzowa Wlkp. oraz zespoły z Kostrzyna, Świebodzina, Strzelec Krajeńskich, Ściechowa, Słońska i Krzeszyc. Ceremonii otwarcia zawodów dokonał Burmistrz Rzepina Pan Sławomir Dudzis, który ufundował okolicznościowe puchary dla laureatów rozgrywek. Drużyna Gimnazjium z Rzepina zakończyła turniej na trzecim miejscu, uzyskując tym samym historyczny awans do finałów wojewódzkich! Końcowa klasyfikacja rozgrywek: 1. Gimnazjum Sportowe nr 2 Gorzów Wlkp. 2. Gimnazjum Strzelce Krajeńskie 3. Gimnazjum Rzepin 4. Gimnazjum nr 21 Gorzów Wlkp. 5. Gimnazjum Słońsk 6. Gimnazjum nr 1 Świebodzin 7. Gimnazjum Ściechów 8. Gimnazjum Krzeszyce 9. Gimnazjum nr 1 Kostrzyn
Kolejny bój o Złoty Nenufar odbył się w sobotę 20. maja w Lubrzy. Po raz drugi w Festiwalu udział wziął rzepiński Zespół B.Z.N. W tym roku spośród wszystkich zespołów zajęli drugie miejsce, natomiast w roku ubiegłym zespół z Rzepina zdobył statuetkę Złotego Nenufara zajmując na podium pierwsze miejsce.
Za nami rzepińska majówka. W tym roku rozpoczęła się muzycznie, bo koncertem Zespołu „NIEPOPRAWNI”, który odbył się w Miejskim Domu Kultury. 2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to było dla nas okazją do zamanifestowania swojego szacunku i przywiązania do naszych barw narodowych. Mieszkańcy Rzepina wspólnie stworzyli barwny biało-czerwony korowód. Obchody rozpoczęły się na placu Szkoły Podstawowej, po tym uczestnicy korowodu wyruszyli na ulice miasta. Chociaż pogoda nie była wymarzona, to w przemarszu wzięło udział ponad 300 osób. Uczestnicy biało-czerwonego korowodu, z towarzyszeniem orkiestry dętej, niosąc blisko 200 metrową biało-czerwoną flagę przeszli na Plac Ratuszowy, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna. Przed Ratuszem wspólnie odśpiewany został hymn państwowy, a swoje przemówienie wygłosił Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis. Jak co roku Obchody Święta Konstytucji 3. Maja w Rzepinie rozpoczęła Msza Święta celebrowana w intencji Ojczyzny. Po
We wtorek 25. kwietnia rzepińskie Liceum Ogólnokształcące po raz kolejny obchodziło dzień otwarty szkoły. Przybyli goście, a w szczególności uczniowie klas trzecich gimnazjum, mieli okazję spotkać się z nauczycielami oraz uczniami Liceum, którzy zaprezentowali im możliwość kształcenia, bazę dydaktyczną, a także osiągnięcia uczniów w różnych dziedzinach. Bogaty program imprezy składał się z prezentacji szkoły i poszczególnych klas, pokazu musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania, pokazu gimnastyki artystycznej oraz pokazu samoobrony i musztry w wykonaniu klas policyjnych. Na terenie szkoły swoje stoiska promocyjne zaprezentowały: Policja, Wojsko Polskie, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Urząd Miejski w Rzepinie, a także Lubuska Izba Celno-Skarbowa. Organizatorzy zadbali również o poczęstunek w postaci wojskowej grochówki, kawy i herbaty.
W czwartek 30. marca w Powiatowym Ośrodku Wsparcia w Rzepinie odbyła się wystawa prac wykonanych przez uczestników. Tym razem podopieczni Ośrodka przygotowali prace wielkanocne – kolorowe pisanki, materiałowe króliki i wiele innych wspaniałych ozdób wielkanocnych. Wszystkie ozdoby są oryginalne, bo wykonywane były własnoręcznie w ramach prowadzonych w placówce warsztatów i terapii. Na wystawie znalazły się również wielkanocne palmy i babeczki, maskotki, a także stroiki, które można było nabyć za symboliczne kwoty. Darowizny zebrane podczas wystawy przekazane zostaną na Stowarzyszenie „Wsparcie” działające przy Powiatowym Ośrodku Wsparcia w Rzepinie.
W ramach współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzepinie i biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzepinie dotyczącej promocji czytelnictwa 29 marca 2017 r. roku mieliśmy okazję gościć prof. Grzegorza Leszczyńskiego - profesora Uniwersytetu Warszawskiego, autora, redaktora naukowego wielu publikacji, kierownika Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży w Instytucie Literatury Polskiej, eksperta w kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Prof. Grzegorz Leszczyński - od 2008 r. prodziekan Wydziału Polonistyki. Od 2014 r. jest przewodniczącym Kapituły Nagrody Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. W latach 2002–2005 był przewodniczącym Kapituły Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej „Sztuka Młodym”. W latach 1994–2000 pracował w Telewizji Polskiej jako zastępca dyrektora Redakcji Dziecięcej. W 2013 r. otrzymał nominację do Nagrody Ikara. Rok później uhonorowany przez studentów Wydziału Polonistyki UW Pierścieniem Mocy
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – w marcu odbyła się kolejna zbiórka krwi w Rzepinie. W środę 16. marca od wczesnych godzin rannych sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury wypełniała się osobami, które chciały oddać krew i tym samym pomóc potrzebującym. Ostatecznie przez około pięć godzin akcji zgłosiło się 30 osób, które oddały łącznie 13,5 litra krwi. Do akcji jak zwykle przyczynili się funkcjonariusze celni, a także uczniowie szkół ze Starościna i Rzepina. Krew oddał również Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis. Kolejne takie wydarzenie zaplanowane jest na 22.czerwca.
„Drzewo Ławeczka” – to wystawa fotografii Doroty Łajło, którą od tygodnia można oglądać w Galerii RZ’art Miejskiego Domu Kultury w Rzepinie. Warto podkreślić, że to nie pierwsza twórczość artystki prezentowana w tym miejscu. W ciągu funkcjonowania prawie dekady budynku MDK, to czwarta odsłona twórczości fotograficznej Pani Doroty. Przypomnijmy, że pierwsza wystawa - „Twarze Afryki” prezentowana była 9 lat temu, w 2008 roku – to jednocześnie pierwsza wystawa w nowo otwartym MDK. W 2011 roku Dorota Łajło prezentowała w Rzepinie kolejną wystawę „Mały Portret Afryki”, a w 2013 cykl ukazujący krajobraz miejski – wystawę „Ulice, Miasta i My”. Wystawy te prezentowane były również w innych miastach Polski i wiele mówią o ich autorce, wrażliwości i postrzeganiu świata. Dorota Łajło jest autorką wielu pięknych i ciekawych zdjęć, które można oglądać na prowadzonych przez nią portalach i stronach internetowych. Od kilku lat pasjonuje się fotografią reportażową, portretem reporterskim, a od pewnego
W całym kraju odbywają się obchody z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości miały miejsce również w Rzepinie. W środę 1. marca w Kinie Chrobry odbyła się projekcja filmu „Historia Roja”, na którą wstęp był bezpłatny. Do południa seans obejrzeli uczniowie rzepińskich szkół, a po południu mieszkańcy Rzepina. Dalsza część obchodów miała miejsce w czwartek 2. marca. Na godzinę 18.00 uczniowie ZSO przygotowali wieczornicę, podczas której zaprezentowali wzruszające przedstawienie przypominające sylwetki żołnierzy wyklętych. Po niej odbył się marsz pamięci ulicami miasta, w którym licznie udział wzięli mieszkańcy i uczniowie niosący symbolicznie zapalone pochodnie. Po tym na Placu Ratuszowym swoje przemówienie wygłosił Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis. Na obchodach nie zabrakło klas policyjnych Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzepinie, harcerzy, a przede wszystkim mieszkańców Gminy.
W minionym tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzepinie odbyła się kolejna lekcja biblioteczna dla jednej z klas Szkoły Podstawowej. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia historii „Lew w Paryżu” przy pomocy teatrzyku kamishibai, w której dzieci mogły poznać słynne miejsca i budowle Stolicy Francji i również zobaczyć je w albumach i książkach dostępnych w bibliotece. Dzieci miały również do wykonania zadania. W pierwszym musiały ustawić książki we właściwych działach według sygnatur. Natomiast w drugim podzieleni na grupy miały odnaleźć odpowiedzi na zadane pytania, np. Mopek, nocek, borowiaczek – o jakie zwierzątka chodzi? Czy ile kręgów ma kręgosłup człowieka? Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. - Zapraszamy zarówno klasy, które już były jak i te, które jeszcze nie skorzystały z oferty lekcji w naszej Bibliotece – powiedziała nam Aleksandra Bartkowiak – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzepinie.
We wtorek 21. lutego po raz pierwszy zorganizowano Konkurs ortograficzny „O pióro Burmistrza Rzepina. Wzięli w nim udział uczniowie rzepińskich szkół, a także mieszkańcy Rzepina. Nową tradycję, która z pewnością zapisze się na stałe w rzepiński kalendarz, stworzyły nauczycielki Liceum Anna Białous i Iwona Kowalewska. Dyktando odbyło się w sali konferencyjnej Liceum Ogólnokształcącego w Rzepinie. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis, który również pisał dyktando – ale poza konkursem. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Kto zdobędzie nagrodę główną - a jest nią pióro ufundowane przez Burmistrza Rzepina - dowiemy się we wtorek 28. lutego. Wtedy też zaprezentujemy Państwu tekst dyktanda.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z ferii zimowych zorganizowanych przez Miejski Dom Kultury w Rzepinie. Działo się jak zawsze dużo. W pierwszym tygodniu odbyły się warsztaty decoupage, warsztaty rodzinne, na których powstały karmniki, najmłodszych odwiedził również iluzjonista. Była wycieczka do Technikum Leśnego w Starościnie, oraz warsztaty srcapbookingu. W kinie najmłodsi mogli obejrzeć najnowszą bajkę "Sing". Była też wycieczka do Zielonej Góry, na której dzieci odwiedziły Centrum Nauki Keplera - Planetarium i Centrum Przyrodnicze, a zwieńczeniem pierwszego tygodnia był wyjazd na lodowisko do Słubic i zwiedzanie Komendy Powiatowej Policji. W drugim tygodniu było nie mniej atrakcji niż w pierwszym. Tu pod okiem Pani Kamili Kozłowskiej można było kreatywnie spędzić czas na zajęciach fotograficznych. Były też warsztaty kulinarne w Drzeńsku połączone z zajęciami ruchowymi. Chętni mogli wybrać się na wycieczkę do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. na sztukę, pt. „Królowa Śnieg
Wideoinformator Gminy Rzepin - Odcinek podsumowujący wydarzenia, jakie miały miejsce w naszej Gminie w styczniu 2017 r.
We wtorek w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Rzepinie Burmistrz Sławomir Dudzis podziękował wszystkim wolontariuszom, którzy kwestowali podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzepinie. Trzydziestu jeden wolontariuszy z Rzepina, Kowalowa i Starościna kwestowało od wczesnych godzin rannych. Najwięcej pieniędzy zebrał najmłodszy z wolontariuszy – Wojciech Utracki. Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis wraz ze swoim zastępcą Krystianem Pastuszakiem i Dyrektorem Miejskiego Domu Kultury Tomaszem Sidorkiewiczem na ręce wolontariuszy złożyli podziękowania i upominki od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przypomnijmy, że dzięki dobrym sercom i hojności mieszkańców gminy Rzepin podczas 25. Finału WOŚP udało się zebrać kwotę 63.115,00zł.
Powiatowy Ośrodek Wsparcia w Rzepinie pomaga już 5 lat - Pięć lat to może nie aż tak wiele. Jednak było to pięć lat ciężkiej pracy, wzruszeń i aktywnych działań - mówiła, podczas uroczystych obchodów pięciolecia Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Rzepinie, jego kierownik Katarzyna Misztak. Jubileusz rozpoczął się projekcją filmu, który prezentuje placówkę i jej wychowanków. Publiczność, która zebrała się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury była zachwycona, sądząc po oklaskach, które co chwilę towarzyszyły pokazowi. Następnie przyszedł czas na część artystyczną, którą przygotowali wychowankowie Powiatowego Ośrodka Wsparcia. Otrzymali oni także dyplomy, a każdy z nich opisywał konkretną cechę danego pensjonariusza Ośrodka. Kierownik – Katarzyna Misztak - podziękowała także osobom, które w ciągu ostatnich pięciu lat wspierały placówkę i okazywali jej życzliwość oraz zrozumienie.
W niedzielę 15 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała także w Rzepinie. Podczas 25. Finału rzepinianie po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca. Rzepiński Sztab zebrał w tym roku 63 115 zł !!! Tym samym pobity został rekord rzepińskich zbiórek na rzecz Fundacji WOŚP. Przez cały dzień obiektywem naszej kamery obserwowaliśmy wszystko to, co działo się na koncercie w hali widowiskowo-sportowej rzepińskiego liceum. Od rana na ulicach Rzepina kwestowali wolontariusze, a licytacje fantów licznie przekazanych przez darczyńców, a także występy rzepińskich artystów rozpoczęły się o godz. 13.00 w hali ZSO. Aukcji było tak dużo, że trwały prawie do godziny 23.00. O 20.00 tradycyjnie było światełko do nieba. Ponad 63 tys. złotych to wynik, za który podziękowania należą się hojnym mieszkańcom, ale również artystom występującym podczas niedzielnego finału, darczyńcom, wolontariuszom, sztabowi organizacyjnemu oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację 25 Finału.
We wtorek 10. stycznia w sali konferencyjnej Izby Celnej w Rzepinie miała miejsce ostatnia zbiórka krwi, których w tym miejscu było ponad osiemdziesiąt. Organizatorem akcji jest Terenowy Klub Honorowych Dawców Krwi, który istnieje od 2004 roku – na jego czele stoi Prezes, Leszek Parzyjagła. Mimo tego, że była to ostatnia akcja zorganizowana w budynku Izby Celnej, to nie ostatnia w Rzepinie. Kolejne mają się odbyć w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu – a na te przyjedzie specjalny krwiobus. Następna najbliższa zbiórka zaplanowana jest na 16. marca.
W związku z przyjętą 1 kwietnia 2016 roku przez Sejm RP ustawą o dekomunizacji, która zakłada usunięcie wszystkich nazw osób, organizacji, wydarzeń i dat symbolizujących komunizm z przestrzeni publicznej, informujemy, iż zostały rozpoczęte działania mające na celu zmianę 5 nazw ulic w Rzepinie. Po przeanalizowaniu wszystkich nazw ulic oraz zasięgnięciu opinii w Instytucie Pamięci Narodowej w Szczecinie ustalono, że ulice: Gen. Karola Świerczewskiego, Marcelego Nowotki, Hanki Sawickiej, Walki Młodych i Bohaterów Radzieckich spełniają normy ustawy, a zatem wymagają zmiany. Jednocześnie informujemy, iż Urząd Miejski w Rzepinie przygotował wstępną propozycję „nowych” nazw ulic, która przedstawia się następująco: Bohaterów Radzieckich - Bohaterów Westerplatte Hanki Sawickiej - Walentego Bayera Gen. Karola Świerczewskiego - św. Jana Pawła II Marcelego Nowotki - Nadtorowa Walki Młodych - prof. Mariana Eckerta Chcielibyśmy aby wypowiedzieli się Państwo na temat tej propozycji.
Wideoinformator Gminy Rzepin - Odcinek podsumowujący wydarzenia, jakie miały miejsce w naszej Gminie w grudniu 2016 r.
Wigilia bożonarodzeniowa to magiczny czas. To moment, który warto spędzić razem w gronie rodzinnym i odpocząć od codziennych trudów i problemów. Pięknych chwil nie zabrakło również w niedzielę 18. grudnia na placu ratuszowym w Rzepinie, gdzie odbyła się Wigilia Miejska. Całość rozpoczęła się o godzinie 15.30, kiedy prowadzący imprezę powitały wszystkich przybyłych mieszkańców i przedstawiły bogaty program artystyczny oraz wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich był Jarmark świąteczny, gdzie instytucje zaprezentowały swoje wyroby takie jak ozdoby świąteczne, zabawki, czy stroiki. Można było również degustować potrawy wigilijne przygotowane przez Panie z przedszkoli i szkół. Wśród smakołyków był barszcz, krokiety, pierogi i śledzik. Wiele rzeczy działo się również na scenie, gdzie występy przyciągnęły tłumy rzepinian. Repertuar był tradycyjnie świąteczny. Nie zabrakło również wizyty Świętego Mikołaja, który w towarzystwie pomocników częstował słodkościami najmłodszych mieszkańców Gminy.
W czwartek 15. grudnia w hali widowiskowo-sportowej rzepińskiego LO odbył się już po raz piąty Jarmark Bożonarodzeniowy. Ideą imprezy jest wspólne działanie uczniów i rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły na rzecz klas gimnazjum i liceum. Uczniowie przygotowali 21 stoisk świątecznych, na których sprzedawano między innymi ciasta i ozdoby świąteczne. Klasy prześcigały się z pomysłowości zgłębiając tajniki handlu. Podczas trwania Jarmarku przez cały czas na scenie prezentowany był świąteczny program artystyczny przygotowany przez uczniów rzepińskich szkół oraz artystów z Miejskiego Domu Kultury. Pieniądze pozyskane ze stoisk zasilą budżety poszczególnych klas.
Zapotrzebowanie na remonty i nowe inwestycje w Gminie Rzepin jest duże. Dlatego cieszą oszczędności w wydatkowaniu gminnych pieniędzy, które pozwoliły wygospodarować fundusze na przeprowadzenie kolejnych modernizacji infrastruktury drogowej. Jeszcze w tym roku na osiedlu przy ul. Chrobrego, od strony parku obok cmentarza, zostanie wybudowany nowy parking. W sumie powstanie kilkadziesiąt miejsc postojowych, na których będzie można zaparkować auto. Mamy nadzieję, że inwestycja zaspokoi potrzeby mieszkańców i skutecznie poprawi bezpieczeństwo w tej części miasta. Prace są już rozpoczęte i zostaną skończone do końca roku.
Drugi etap budowy ulicy Jagodowej w Rzepinie rozpoczęty. Pierwszy etap, który miał miejsce na początku roku, to 86 metrów drogi, która rozpoczyna się od skrzyżowania z ulicą Podlaską. Tym razem oprócz samej drogi powstaną również zjazdy do posesji, chodnik, oraz kanalizacja deszczowa. Zakończenie inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku przed świętami.
W środę 7. grudnia w Powiatowym Ośrodku Wsparcia w Rzepinie odbyła się wystawa prac bożonarodzeniowych wykonanych przez podopiecznych Ośrodka. Wszystkie ozdoby są oryginalne, a to dlatego, że wykonywane są własnoręcznie. Żaden stroik nie jest taki sam, a każda choinka czy bombka wygląda inaczej. Istotą tego typu kiermaszu jest jednak spotkanie się uczestnika ze społecznością lokalną. Pozytywny odbiór efektów pracy oddziałuje terapeutycznie i motywująco na osoby niepełnosprawne. Darowizny zebrane podczas wystawy przekazane zostaną na Stowarzyszenie „Wsparcie” działające przy Powiatowym Ośrodku Wsparcia w Rzepinie.
We wtorek 6. grudnia dzieci w rzepińskich przedszkolach publicznych i szkole podstawowej odwiedził sympatyczny pan w czerwonym kubraczku – oczywiście z workiem pełnym prezentów. Święty Mikołaj – bo o nim mowa – przyjechał do dzieci samochodem, a to wszystko z powodu braku śniegu. Wszystkie dzieci dostały prezenty i słodycze. Obiecały też, że przez kolejny rok będą równie grzeczne jak w poprzednim. Dyrektorki przedszkoli przyznają, że to już taka tradycja, że Święty Mikołaj co roku do nich trafia. Po wręczeniu prezentów i rozmowie z sympatycznym panem dzieci zaprezentowały swój program artystyczny. Kolejne spotkanie z Mikołajem w Rzepinie będzie miało miejsce w niedzielę 18. grudnia podczas Wigilii Miejskiej.
W czwartek 1. grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Rzepinie w ramach obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych spotkały się osoby niepełnosprawne z Gminy Rzepin i Powiatu Słubickiego. Imprezę po raz czwarty zorganizowało Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Słoneczko” z Rzepina. Tym razem spotkanie odbyło się w sportowym stylu, a gośćmi specjalnymi byli Paraolimpijczycy z gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”. Na scenie nie zbrakło tańców oraz wspólnej zabawy. Na koniec dla wszystkich gości był ciepły poczęstunek. To święto w Rzepinie stało się już tradycją, a kolejne obchody już za rok.
W środę 30. listopada Rzepin odwiedził Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia, którego misją jest tworzenie i realizacja projektów teatralnych oraz imprez edukacyjnych związanych z szeroko rozumianym wychowaniem poprzez sztukę. Zadaniem aktorów Narodowego Teatru Edukacji jest również przygotowanie widza do świadomego i krytycznego korzystania z dorobku polskiej i światowej literatury. Odbiorcami dzisiejszych spektakli byli uczniowie Szkoły Podstawowej. Klasy I-III obejrzały „Baśnie Dalekiego Wschodu”, a uczniowie IV-VI „Szatana z Siódmej Klasy”.
We wtorek 29. listopada rzepińskie liceum ogólnokształcące obchodziło dzień otwarty szkoły. Przybyli goście, a w szczególności uczniowie klas trzecich gimnazjum mieli okazję spotkać się z nauczycielami, a także uczniami liceum, którzy zaprezentowali im możliwość kształcenia, bazę dydaktyczną, oraz osiągnięcia uczniów w różnych dziedzinach. W bogaty program otwartych drzwi wchodziła prezentacja szkoły i poszczególnych klas, pokaz samoobrony i musztry w wykonaniu klas policyjnych, a zwieńczeniem był koncert Orkiestry Wojskowej 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Ważną informacją jest to, że w dniu 11. listopada podczas Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości podpisane zostało porozumienie między Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Rzepinie i 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Zwieńczeniem podpisanego dokumentu ma być utworzenie od przyszłego roku szkolnego klasy o profilu wojskowym.
W tym roku Dożynki Gminne odbyły się w sobotę 9 września we wsi Drzeńsko. Obchody tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta. Po niej korowód z wieńcami dożynkowymi w uroczystej asyście orkiestry dętej dotarł na plac przy boisku sportowym, gdzie przeprowadzony został ceremoniał dożynkowy. Burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis przywitał przybyłych gości, następnie podziękował wszystkim rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Przeprowadzono także konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najpiękniejsze stoisko oraz konkurencje sportowe. Podczas części artystycznej na dożynkowej scenie zaprezentował się chór „Wrzosy”, kapela „Kaziuki”, Orkiestra Dęta OSP Siedlice z Gorzowa Wlkp., dzieci z Zespołu Szkół w Kowalowie oraz w pokazie zumby dzieci z Serbowa. Całość zwieńczył koncert Sławomira, który był gwiazdą wieczoru. Tegoroczne Dożynki Gminne były finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Euroregion Pro Europa Viadrina, BB-PL Interreg VA 2014-2020 oraz budżetu państwa.
W minioną sobotę – 4 listopada, odbył się „I Bieg św. Huberta w Puszczy Rzepińskiej”, którego organizatorami byli: Gmina Rzepin, Technikum Leśne w Starościnie oraz Nadleśnictwo Rzepin. Trasa biegu wynosiła 10 km i biegła przez Starościn oraz część Rzepina.
W minioną sobotę – 4 listopada, odbył się „I Bieg św. Huberta w Puszczy Rzepińskiej”, którego organizatorami byli: Gmina Rzepin, Technikum Leśne w Starościnie oraz Nadleśnictwo Rzepin. Trasa biegu wynosiła 10 km i biegła przez Starościn oraz część Rzepina. Mimo, iż imprezę tego rodzaju zorganizowano po raz pierwszy, to frekwencja – zarówno podczas biegu dzieci, jak i dorosłych, bardzo mile zaskoczyła organizatorów. Dodatkowo piękna, jesienna pogoda sprawiła, że pokibicować i wspierać zawodników przyszły też osoby, które nie brały udziału w zawodach.